IUPUC Recognizes Students, Faculty, and Staff
More than forty-five top students, in a wide range of disciplines, received recognition for their scholarly accomplishments during the 2019-20 academic year. Two staff members and six faculty members were also honored. Selected by their peers, these faculty and staff award winners demonstrated significant service and contributions to IUPUC students, the campus, and the South Central Indiana region.
Additionally, 22 students received Student Research Grant awards during the tenth year of the Office of Student Research operations. This is a dynamic program that promotes intellectual inquiry and innovation to enrich the educational experiences of IUPUC students. This is just one of many ways IUPUC advances scholarship in South Central Indiana.
Following is the list of 2019-2020 award recipients.
CHANCELLOR’S SCHOLAR | Elizabeth Lynch – North Vernon
CAMPUS AWARDS
-
Undergraduate Service Leadership Award | Payten Ewing – Greensburg
-
Undergraduate Service Leadership Award | Hanna Hodnett - Columbus
ACADEMIC AWARDS
Division of Business
-
Division of Business Foundation Outstanding Student in Business | Grace Ford - Columbus
-
Columbus Regional Health and Division of Business Outstanding Student in Health Services Administration | Cannon Kelp - Nashville
-
Centra Foundation Outstanding Student in Finance | Heather Shafer - Edinburgh
-
Faurecia Outstanding Student in Management | Connor Farnsley - Columbus
-
Kemper CPA Group Outstanding Student in Accounting | Grace Ford - Columbus
-
The Republic Outstanding Student in Marketing | Jacob Wiseman - Greensburg
-
Jerry E. Wheat Scholarship Award | Isabel D’Allura - North Vernon
Business Scholar Awards
-
Jessica Barkdull – Westport
-
Luke Cardinal – North Vernon
-
Beth Carr – Columbus
-
Connor Farnsley – Columbus
-
Grace Ford – Columbus
-
Cannon Kelp – Nashville
-
Samuel Lovins – Columbus
-
McKella Lynette – Greensburg
-
Jacoby Shade - Brownstown
-
Lane Wienhorst – Paris Crossing
University College
-
First-Year Seminar Award | Sarah Mobley - Bargersville
General Studies Degree Program
-
Outstanding Graduate Award | Michelle Yerges – Columbus
Division of Education
-
Distinguished Service to Education | Payten Ewing – Greensburg
-
Distinguished Teaching & Learning Performance in K-6 Content and Pedagogy | Maycie Benedict – Edinburgh
-
Distinguished Teaching & Learning Performance in K-6 English Language Learner Education | Amy Franco - Greenwood
-
Distinguished Teaching & Learning Performance in K-6 Special Education | Lydia Inman - Nashville
-
Distinguished Teaching & Learning in Equity Education | Kara Mance - Greenwood
-
IUPUC Indiana Association of Colleges for Teacher Education Future Educator | Sydney Grieger - Elizabethtown
-
IUPUC Indiana Association of Colleges for Teacher Education Future Educator | Rachel Spurlock - Batesville
Division of Health Sciences
-
Columbus Regional Health Outstanding Student in Nursing | Laura Brewer - Nashville
-
Outstanding Pre-Licensure Student in Nursing | Brooke Rush – Columbus
-
Vicki Johnson-Poynter Nurse Leadership Award | Heather Adams – Columbus
-
Sharer Preceptor of the Year Award | Denise Hoenig - Rushville (Nurse: helps w/clinicals at hospital - not faculty, staff nor student)
Division of Liberal Arts
-
Best English Essay | Brig Lykins - Elizabethtown
-
Outstanding Student in Communication Studies | Samantha Krieger – Greensburg
-
Outstanding Student in Criminal Justice | Amy Brandt – Shelbyville
-
Outstanding Student in English | Stevie Jarrett - Whiteland
-
Outstanding Student in Sociology | Logyn Naylor – Columbus
-
Outstanding Student in Liberal Arts | Natasha Kever – Columbus
Division of Mechanical Engineering
-
Faurecia Outstanding Student in Mechanical Engineering | Ryan Gahimer - Columbus
Division of Science
-
Columbus Regional Health Outstanding Student in Science | Nicole Bodi – Bargersville
-
Outstanding Student in Advanced Math | Mostafa Mohamed – Columbus
-
Outstanding Student in Calculus | Ruben Valdez - Columbus
-
Promising Future Psychologist | Shana Pierson - Franklin
-
Outstanding Student in Psychology | Meagan Inman – North Vernon
-
Jack P. Young Chemistry Award | Nicole Bodi – Bargersville
2019-2020 Office of Student Research Grant Award Winners
-
Maycie Benedict – Edinburgh
-
Sydney Berman – Seymour
-
Nicole Bodi – Bargersville
-
Sari Brodey – Columbus
-
Payten Ewing – Greensburg
-
Victoria Ewing – Seymour
-
Ryan Gahimer – Columbus
-
Sydney Grieger - Elizabethtown
-
Zachary Groves – Dillsboro
-
Alyssa Henning – Columbus
-
Hanna Hodnett – Columbus
-
Jessica Hurley – Columbus
-
Stevie Jarrett – Whiteland
-
Natasha Kever – Columbus
-
Logyn Naylor – Columbus
-
Ciara Phares – Columbus
-
Shana Pierson – Franklin
-
Kayla Pride – Brownstown
-
Madeline Robb – Indianapolis
-
Adrienne Shea – Columbus
-
Spencer Stephens – Columbus
-
McKenna Whipker – Columbus
These IUPUC faculty and staff members received special recognition for outstanding service.
FACULTY AWARDS
-
Outstanding Full-Time Faculty Teaching Award | Dr. Julie Goodspeed-Chadwick
-
Outstanding Full-Time Faculty Research, Scholarship, and Creativity Award | Dr. Laura Liu
-
Outstanding Full-Time Faculty Service Award | Dr. Anna Carmon
-
Indiana University Trustees Teaching Award | Dr. Stephanie Serriere
-
Indiana University Trustees Teaching Award | Dr. Lisa Siefker-Bailey
-
Jacqueline D. Franz Outstanding Part-time Faculty Teaching Award | Jennifer Liter
STAFF AWARDS
-
C. W. Coons Distinguished Service Award | Carla Laymon
-
Staff Council Service Award | Stacie Vaughan